هوشیاری حواس پنجگانه خود را به کمال برسانیم

هوشیاری حواس پنجگانه خود را به کمال برسانیم

هوشیاری حواس پنجگانه خود را به کمال برسانیم

یکی از نکات مهم در مباحث فن بیان و مهارت‌های ارتباطی فاکتور تیزحسی است که البته در روابط عمومی‌ها اهمیت دوصد چندانی

پیدا میکند؛ چرا که بر اساس تشخیص و تصمیم‌گیری به موقع، شما می‌توانید از یک دلخوری سازمانی که شاید گاهی عواقب بدی

هم داشته باشد, جلوگیری کنید.

تیزحسی در یک تعریف کلی و خلاصه یعنی هوشیاری شما در درک دیگران از طریق کانال‌های ترجیحی ارتباطی (مدالیتی)

بنابراین برای تیزحسی تقویت کانال‌های ترجیحی ارتباطی خیلی اهمیت دارد و ما نیز در دوره‌های تخصصی فن بیان مؤسسه همواره یکی از مهمترین مباحث آموزشی خود را بر روی تقویت حواس دیداری، شنوایی و لامسه متمرکز می‌کنیم و با انجام تمرینات متنوع و متعدد سعی در تقویت عملکرد این حواس در اشخاص داریم.

هوشیاری حواس پنجگانه خود را به کمال برسانیم

در واقع کسانی‌که دارای تیزحسی و هوشیاری رفتاری هستند، از نوع تغییر رفتارهای طرف مقابل و عکس‌العمل‌هایشان سریع متوجه نظر مثبت یا منفی و احساسات او شده و می‌توانند با رفتارهای به‌جا و سنجیده، بحث را به سمتی که خود می‌خواهند هدایت کنند عامیانه‌تر یعنی اینکه شما قِلِق طرف مقابل دستتان می‌آید و او را می‌توانید متقاعد کنید طبق خواسته شما رفتار کنند و یا شما را بپذیرد.

مثلاً در یکی از قرارهای کاری مؤسسه متوجه شدم طرف مقابلم به شدت نسبت به فعالیت‌های مجموعه دیدگاهی منفی دارد و دائما با دنبال کردن استثنائات سعی در ناکارآمد دانستن طرح داشته و نسبت به توضیحات تکمیلی ما نیز کاملاً بی‌توجه است.

با تشخیص این مورد سریع از او پرسیدم قطعاً تجربه بدی در این خصوص داشته‌اید که این ذهنیت و منفی نگری در شما ایجاد شده، من به شما حق می‌دهم که نگران تکرار مجدد این تجربه باشید و ادامه دادم

فکر می‌کنم ما باید اول از همه حسن نیت خودم و همکارانم را به شما اثبات کنم تا بعد بتوانیم بیشتر از حیطه کاری همدیگر و توانمندی هایمان مطلع شویم.

این مسئله باعث شد تا آن مسئول به توضیح اتفاق بدی که در کار قبلی برایشان پیش آمده بود و ضرری که کرده بودند پرداخته و احساسش نسبت به ما کاملا تغییر کرد و دوستانه شد.

تیزحسی تأثیر خوبی نیز بر روابط خانوادگی و بهبود تعاملات با افراد خانواده و عزیزان‌مان خواهد داشت.

خاطرم می‌آید همسرم درباره موضوعی که برای من خیلی اهمیت داشت کوتاهی کرده بود و مشغول جر و بحث با او بودم و سعی داشتم طوری رفتار کنم  تا عصبانیتم را نشان ندهم.

همسرم که متوجه احساس درونی من شده بود به تلویزیون اشاره کرد و  گفت خانوم تو پیر بشی شبیه این خانومه میشی!

و من در اوج عصبانیت دوست داشتم ببینم یعنی چه شکلی می‌شم و تلویزیونو نگاه کردم و یک پیرزن خیلی با مزه و مهربوونو دیدم!

و بعد درحالیکه خندم گرفته بود ادامه داد  ولی نگران نباش من نگهت می‌دارم درسته خیلی منو اذیت می‌کنی ولی من از بس خوبم و آقام و  …

که کلی خندیدیم و حرف زدیم و بحث تموم شد!!!

و این یعنی تیزحسی و اثر آن در بهبود روابط خانوادگی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *