نقالی

چگونه نقالی کنیم؟

سلام من گلاره کلهر هستم و مدتیه که دارم به صورت تخصصی در موسسه فرهنگی هنری سیمرغ سخن روی حرفه نقالی کار می کنم. عمیقا اعتقاد دارم هنر نقالی می تونه کمک کنه تا مردم سرزمینم با زبان فارسی و داستان های فوق العاده شاهنامه آشنا بشن. اما هر کسی میتونه نقال بشه؟ به نظر من نقالی کار هرکسی نیست… البته خیلی وقتا همه از من این سوال رو می پرسن و من میگم: بله بله حتما! چرا که نه… اما حقیقت اینه که دوستان عزیز هنر نقالی نیازمند کسب مهارت های منحصر به فردیه که وقتی زمان بگذارید اونها رو آموزش ببینید و تمرین کنید، قطعا می تونید بدرخشید تا همه از اجرای شما لذت ببرند. در این مقاله قصد دارم شما رو با مهارت هایی که برای نقال شدن به آن نیاز دارید آشنا کنم. پس حالا که هممون می دونیم توانا بود هرکه دانا بود به اتفاق میریم تا داناییمون رو افزایش بدیم.

صدای خوب

اگه قصد دارید به عنوان یک نقال شروع به فعالیت کنید (که من شدیدا توصیه می کنم برای این حرفه وقت بگذارید)، حتما روی صدای خودتون کار کنید. صدای یک نقال باید به اندازه کافی رسا باشه (بارها برای خود من پیش اومده تو جمعی بودم که میکروفن یقه ای نداشتم و اگر میکروفن دستی هم میگرفتم حرکاتم محدود می شد بنابراین فقط صدایم بود که به دادم می رسید). از طرفی برای اینکه داستان رو به خوبی به مخاطبین انتقال بدید باید بتونید صداتون رو کنترل کنید و با یک سری تکنیک ها مثل فراز و فرود دادن به صدا بتونید مخاطب رو به وجد بیارید و اونا رو همراه خودتون کنید.

فن بیان

فن بیان توانایی شما رو در شناسایی بخش های مختلف نقالی افزایش میده، یعنی کلمه به کلمه و واژه به واژه ی کلامِ شما قدرت و وضوح کافی رو داره و همچنین بداهه گویی شما تقویت شده که باعث میشه یک اجرای بی نظیر رو ارائه بدید. با توجه به طولانی بودن داستان های شاهنامه و متون نقالی، ما نیاز داریم تا هوش کلامی خوبی داشته باشیم و بارها نیاز داریم در حین نقالی از توانایی بداهه گویی استفاده کنیم. حتی ممکنه گاهی متن رو فراموش کنید که فقط بداهه گویی می تونه شما رو از یک فاجعه بزرگ نجات بده!

زبان بدن

زبان بدن می تونه در کنار متن و لحن، بر افزایش اثرگذاری کلام شما موثر باشه و احساسات مخاطبین رو برانگیخته کنه! در حال حاضر کلاس های زیادی هستند که به آموزش تخصصی زبان بدن می پردازند و حتی به شما میگن اگر از کسی سوال پرسیدید و مردمک چشم فرد مقابل به سمت راست رفت فلان و وقتی به سمت چپ رفت فسال خواهد بود! اما باید بدونید در نقالی به تعریف دیگری از زبان بدن نیاز داریم به نحوی که حرکات شما رو در صحنه کنترل شده و هدفمند به نمایش بذاره. برای مثال در صحنه های رزم از چوب نقالی و یا دست خود می تونید به عنوان ادوات جنگی بهره ببرید، تیر و کمان را به نمایش بگذارید و یا با چوب دستی خود شمشیر بزنید! همچنین باید این نکته رو مدنظر داشته باشید که با بردن نام یزدان نگاهتون به آسمان باشه. البته این بخش های کوچکی از یک صحنه نقالی هست و قطعا شما برای اجرای نقالی نیاز دارید وقت زیادی برای ارزیابی و تعیین زبان بدنِ متناسب با متن خود صرف کنید. حتما بارها مشاهده کردید در بخش های حساس و هیجان انگیز و یا برای تغییر صحنه و پرده داستان، نقال ها دستان شون رو به هم می کوبند. این هم بخش هنرمندانه ی دیگری از بکار بردن زبان بدنه.

حرف آخر

امیدوارم مطالب این مقاله براتون مناسب بوده باشه، و از خوندنش لذت برده باشید. در مقاله های بعدی مفصل در خصوص چوب نقالی (مطرق)، پرده نقالی و لباس نقالی صحبت می کنیم. همچنین لازمه بدونید موسسه سیمرغ سخن نقالی رو به شکل تخصصی آموزش میده و می تونید نسبت به سفارش متن نقالی یا آموزش آن اقدام نمایید. یادتون باشه که هنر نقالی کار هرکسی نیست!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *