فن بیان

فن بیان در ۴ قدم!

فن بیان یعنی مهارت های ارتباطی ما که صرفا به مهارت های کلامی نیز بر نمی گردد! یعنی حتی اگر با اخم به طرف مقابل مان بفهمانیم از این کار راضی نیستیم، مانند همان کاری که اغلب موارد مادر ها انجام می دهند و با یک چشم غره حساب کار دستمان می آید، این هم نوعی فن بیان است البته از نوع خشم آن!

فن بیان یعنی چه؟

هر کاری که انجام می دهیم تا توسط دیگران درک شویم و ارتباط برقرار کنیم می تواند تکنیکی و حساب شده بوده و میزان اثرگذاریش متفاوت شود و این همان فن بیان است! جالب اینکه تازه از وقتی که تصمیم به آموزش این مهارت بگیریم متوجه نقایص کلامی و ارتباطی خویش می شویم و هرچه بیشتر  می آموزیم اثرات مستقیم و غر مستقیم آن را در زندگی خود شاهد خواهیم بود مواردی که تا پیش ازین حتی به آن فکر هم نمی کردیم. مثلا من خودم همواره نمی توانستم بدون ایجاد دلخوری، نظر منفی خود را به خانواده ام بیان کنم اما پس از توجه به این مورد و طی کردن آموزش های لازم و با بکارگیری تکنیک های متفاوت به نوعی سیاست های لازم را کسب کردم و قلق اطرافیانم نیز به دستم آمد. اکنون هم حرفم را میزنم و هم حال خودم و بقیه خوب است! پس اگر به ارتقای مهارت های کلامی خود فکر میکنید مطمئن باشید مسیری را انتخاب کرده اید که با هر آموزش هرچند کوچک هم باشد یک قدم بزرگ در راه آرامش و خوشحالی خود و اطرافیان تان برداشته اید. پس به شما تبریک می گویم امیدوارم به آنچه در این مسیر نیاز دارید دست یابید. ما در مجموعه سیمرغ سخن کنار شما هستیم و هر آنچه می دانیم را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت تا زندگی برای همه ما زیباتر شود چرا که کمال کلام زندگی را زیباتر خواهد کرد!

گام اول:

لطفا بپذیریم که افراد شیرین سخن، شوخ طبع، با روابط عمومی بالا، سرزبان دار، خوشرو و… دلنشین ترند و بودن کنار آنها برای همه لذت بخش تر خواهد بود. ضمن اینکه نفوذ کلام بیشتری هم دارند!

گام دوم:

شیرین سخن بودن، شوخ طبعی، داشتن روابط عمومی بالا، خوشرو بودن و… قابل آموزش هستند و حتی اگر ذاتا اینگونه نباشید می توانید با طی کردن دوره های آموزشی لازم به این توانمندی ها دست یابید مانند بسیاری از افرادی که این مسیر را رفته و به آن دست یافته اند. شنیدم گاندی در اولین سخنرانی خود از هوش رفت اما او بعدها به یکی از رهبران بزرگ دنیا تبدیل شد که صحبت هایش منشا الهام برای خیلی ها بود!

گام سوم:

به رفتارها و عکس العمل های به جا یا حتی نابجای افراد دقت کنید و خود را جای آنها بگذارید! در کلام آنها دنبال کلمات یا جملات جایگزین و بهتر و با رفنارهای پسندیده تر باشید (فقط برای خودتان نه برای به رخ کشیدن یا تذکر دادن). افراد با ویژگی های زیر را در بین دوستان و خانواده خود شناسایی کنید و روابط و نوع ارتباطات و سخنان آنها را با دقت بیشتری زیز نظر بگیرید و تمرین کنید جای آنها باشید…

  • شیرین سخن بودن
  • شوخ طبعی
  • داشتن روابط عمومی بالا

گام چهارم:

تیز حسی خود را تقویت کنید…

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *