اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس بالا یک ثروت است. در این مقاله سه راهکار اساسی را در برخورد با ترس هایمان بیان می کنیم. گام اول برای داشتن اعتماد به نفس بالا، آمادگی و تسلط بر مهارت است. فرض کنید که در یک آزمون مهم شرکت کرده اید. به نظر شما اولین چیزی که خیال شما را راحت می کند چیست؟

اولین گام اعتماد به نفس بالا: تسلط و آمادگی

مسلما تسلط شما بر مواد امتحانی هر قدر تسلط ما بر مهارت و یا مطالب سخنرانی مان و یا کاری که می خواهیم انجام دهیم بیشتر باشد اعتماد به نفس بالا تری خواهیم داشت. در واقع تسلط یافتن بر مهارت، از بین بردن ترس بی دانشی است و این که ما را فردی بی سواد یا بی مهارت بدانند. یک سوال مهم در این جا این است که بسیاری از افراد با وجود تسلط خوب بر مهارت شان همچنان ترس زیادی دارند. آنها باید چه کنند؟ همان گونه که در بالا گفتیم اولین شرط اعتماد به نفس بالا تسلط و آمادگی است اما این شرط لازم است و کافی نیست و می بایستی شرط های دیگر هم باشند.

دومین گام اعتماد به نفس بالا: انگار که فردی با اعتماد به نفس بالا هستید!

این تکنیک جالب است. اگر قرار است فردی با اعتماد به نفس بالا باشید لازم است در ابتدا تصورات ذهنی خود را سرو سامان دهید. مغز ما بین واقعیت و تصویر سازی ما تفاوتی قائل نیست! در این تکنیک از این ویژگی مغز استفاده می کنیم و به صورت مرتب تصاویر ذهنی خوب و مطلوبی از خودمان در آن مهارت و یا سخنرانی می سازیم. این روش بسیار قدرتمند است، به خصوص زمانی که با ما سعی کنیم تصویرسازی را با جزئیات آن انجام دهیم. مثلا اگر قرار است برای اولین بار در یک سالن بزرگ سخنرانی کنیم ردیف های صندلی ها، نوع راه رفتنمان، حرکات دست و صورتمان، نحوه ارائه ما و حالت های میخکوب شدن مخاطبانِ ما می تواند جزئیات این تصویرسازی باشد. همچنان که در مباحث دینی نیز داریم: کمتر کسی است که خود را شبیه گروهی کند و از آن ها تقلید کند و مانند آن ها نشود! یکی از کمک کننده های خوب در این تکنیک، پرداختن به نکات مثبت خود است. یعنی تا جایی که می توانیم ویژگی ها مثبت خود را به خودمان یاد آوری کنیم و از به کاربردن صفت های منفی بپرهیزیم.

یک نکته مهم:

ترس ها همییشه در زندگی ما وجود دارند اما بسته به سطح اعتماد به نفس ما نوع ترس های ما نیز تغییر میکنند مثلا یک سخنران تازه کار و یک سخنران حرفه ای هر دو از سخنرانی می ترسند. اولی چون تازه کار است و مسلط نیست و دومی چون اعتبار و دانش خوبی دارد و نگران این است که با گفتن مطلبی نا خواسته، آن ها به خطر بیفتند.

سومین گام اعتماد به نفس بالا: روبرو شدن با ترس ها

معمولا بیشتر ترس ما از تفکرات و یا خیال هایی است که در مورد آن موضوع داریم که در بسیاری ازموارد کاملا بیجا هستند. برای داشتن اعتماد به نفس بالا لازم است تا جایی که می توانیم بر ترس های خود هر چند کوچک غلبه کنیم. توصیه می کنیم اگر تا الان امتحان نکرده اید، از ترس های کوچک شروع کنید و بر ان ها غلبه کنید! (حتی یک ترس) بعد از انجام این کار می بینید که آن چه در ذهن خود در مورد ترس داشتید درست نبود و این که الان نسبت به قبل اعتماد به نفس بالاتری دارید و قدرتمندتر هستید. البته لازم است این نکته را اضافه کنیم که منظور از غلبه بر ترس ها، ترس هایی است که خطر جسمانی برای ما در پی نداشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *