خجالت

راه های از بین بردن خجالت

در بین همکاران اداره شخصی وجود دارد که همه از او متنفرند!

  • چون او فردی مغرور و از خود راضی است…
  • هیچ کسی را قبول ندارد…
  • فقط خودش را دوست دارد و فقط خودش را آدم حساب میکند!
  • به هیچ کس دست خیر و کمک نمی رساند…
  • اگر از او درخواستی شود تا کاری برای بقیه انجام دهد یا حرفی را به مدیریت انتقال دهد، به سختی می پذیرد…
  • انگار زورش می آید حرف بزند…
  • اگر با سایر همکاران در خیابان یا جای دیگر مواجه شود رویش را برمی گرداند و…

اما فقط من می دانم که او آدم خوبی است و به مرضی به اسم خجالت مبتلاست؛ بله او یک فرد خجالتی است! علاوه بر همه احساساتی  که دیگران نسبت به او دارند خودش هم بیش از میانگین سایر افراد احساساتی چون خشم، تنفر، نفرت، حسادت، احساس گناه و … را تجربه می کند! متاسفانه او با بی توجهی به این مشکل هم به خودش و هم به خانواده و اطرافیانش خیانت می کند. در حالیکه کسی که به مرض خجالت مبتلاست باید هر چه زودتر برای درمان خودش اقدام کند! جالب اینجاست که تقریبا همه آدم ها از برخی شرایط و موقعیت ها خجالت می کشند و گریزان اند و یا برعکس حتی خجالتی ها هم در جمع دوستان صمیمی و نزدیک خود شاید بلبل زبان باشند! این یعنی ما رفتارهای خجولی گری داریم. رفتارهای خجولی گری یعنی برخی در بعضی شرایط به شدت احساس خجالت می کنند و در شرایط دیگر نه!

سارا محبی اگر کسی پولی ازش بخواهد و نداشته باشد به راحتی امتناع می کند اما وقتی به روسری فروشی برود و فروشنده تعداد زیادی برایش روسری بیاورد به زور هم شده باید یکی را بخرد چون خجالت می کشد دست خالی مغازه را ترک کند حتی اگر هیچ کدام را نپسندیده باشد.

برعکس دوستش مونا هوشیار به راحتی اگر از خریدی خوشش نیاید از مغازه دار عذرخواهی می کند و به مغازه دیگری می رود البته برای خانم هوشیار قدری سخت است که وقتی کسی از او پول یا ماشینش را می خواهد به او نه بگوید!

حسام کیائی خود را آدم بسیار رکی می داند اما وقتی در یک جلسه کاری با مدیر خود و یا سایر مدیران بالا رتبه باشد نمی تواند به راحتی صحبت کند و حرفهایش را فراموش کرده، صدایش می لرزد و دائما تپق می زند…

حمیده کریمیان یک مجری موفق است و در جمع بسیار راحت به اجری برنامه می پردازد اما در قرار ملاقات های کاری دو نفره نمی تواند ذهن خود را متمرکز کند و اینکه یک نفر مستقیم با او صحبت کند احساس خجالت می کند…

سعید محمدی نمی تواند ماشینش را به برادرش قرض ندهد و هر وقت برادرش ماشین او را می گیرد دعوای سختی در خانه بین او و همسرش به راه می افتد…

ساناز قموشی از اینکه نمی تواند با دیگران ارتباط موفقی داشته باشد دائما شکایت می کند و از اینکه سایرین او را فرد مغروری می دانند بسیار ناراحت است!

ملینا حمیدی می گوید وقتی کسی از من درخواستی دارد نمی توانم به او نه بگویم یا وقتی قضاوت نامناسب و ناحقی درباره خودم می شنوم با اینکه جواب دارم نمی توانم حرفم را بزنم از خود بدم می آید!

مثال های بالا نشان می دهد تقریبا هر شخصی ممکن است در برخی مواقع دچار مرض خجالت شود، حتی خود من! شاید از اول مقاله تا بدین جا متوجه شده اید که ما همواره از واژه “مرض” در کنار “خجالت” استفاده کرده ایم! شخص خجالتی هم به خودش و هم به خانواده اش ظلم می کند و بدتر از همه اجازه می دهد تا بقیه هر طور که دوست دارند با او رفتار کنند چون او به مرض خجالت مبتلاست…

البته این مرض یک قرص فوق العاده دارد که با مصرف آن درمان خجالت قطعی خواهد بود! این قرص را باید هر وقت که در شرایط خجالت قرار می گیرید بخورید، تا بعد از کمتر از یک ماه شاهد رفع مرض خود باشید. این قرص یک عنصر یا جسم فیزیکی نیست، این قرص که با نام شیرجه در بین افراد موفق شهرت دارد در واقع یک تصمیم درونی است که شما باید موقع خجالت بگیرید و آن هم شیرجه زدن و شنا کردن در جهت خلاف احساس خجالتتان است!

اگر نمی توانید نه بگویید بارها و بارها باید نه بگویید!

اگر از پس دادن جنسی که خریده اید خجالت می کشید قرص شیرجه به شما می گوید بارها و بارها جنسی را بخرید و پس بدهید! اگر از سخنرانی در جمع می ترسید بارها و بارها شرایطی فراهم آورید تا در جمع سخنرانی کنید! دوستان عزیز در یک مثال ساده می توان گفت که مهارت های کلامی مثل مهارت رانندگی است که هر چه بیشتر تمرین کنید به موفقیت های بهتر و والاتری دست خواهید یافت! علت این امر این است که مسیر عصبی آن توانایی خاص، در ذهن ما ساخته می شود (ملکه ذهن مان می شود) و بعدها به صورت اتوماتیک و به راحتی قادر به انجام آن خواهیم بود.

لطفا اگر شرایطی داشته اید که به دلیل وجود خجالت فرصت یا موقعیتی را از دست داده، نتوانسته اید به آنچه می خواهید دست یابید در پایان همین مقاله برای ما توضیح بدهید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *